Historie

Historie včelařského spolku Libiš

Naše organizace se nachází v Polabské nížině na levém břehu toku Labe v nadmořské výšce 165 metrů n.m. a cca 15 km od soutoku Labe s Vltavou .Náš spolek má velice dlouhou historii. Podle zápisu v Libišské kronice byl založen 8. června 1887(tedy před 135 lety), ale podle jiných dochovaných záznamů existoval libišský spolek ještě před rokem 1887. Byl však nazýván Včelařským spolkem meziříčí Mělnického se sídlem v Libiši. Včelařský spolek Libiš je tak jedním z nejstarších včelařských spolků v okrese Mělník a nejstarším spolkem v obci Libiš (jen pro zajímavost, nejstarší včelařským spolkem je spolek chrudimský, který byl založen v roce 1864) Z historie libišského spolku se dochovalo jen velice málo informací. Podle údajů z dohledaných archiválií byl jedením ze zakládajících členů Jan Jiskra (rolník z Libiše), který zápis do libišské kroniky s datem vzniku spolku sám zapsal. Jan Jiskra byl předsedou včelařského spolku Libiše a v době, roku 1881 až 1897, také starostou obce . Po Janu Jiskrovi je dnes pojmenována jedna z libišských ulic.

Včelařský spolek meziříčí Mělnického se sídlem v Libiši byl založen v roce 1882. Toto datum je tedy datem vzniku našeho spolku, proto v tomto roce slavíme 140 let od jeho vzniku. Předsedou byl již zmíněný Jan Jiskra, jednatelem Rudolf Bradáček a později Ludvík Vyskočil (hospodářský ředitel školy v Obříství).

V časopise Český včelař z roku 1882 se píše " včelařský spolek meziříčí Mělnického utvořil se se sídlem v Obříství - Libiši. Předběžná schůze tamějších včelařů odbývala se dne 8.července v Libiši, k níž to se dostavilo vzdor silnému dešti četných občanů všech okolních obcí a za členy se přihlásilo 51 včelařů a přátel včelařství, stanovy byly schváleny a ustanoven prozatimní výbor ku předložení jich k úřednímu schválení. Nový spolek tento včelařský přistoupí po úředním potvrzení k ústřední zemské včelařské jednotě. Nazdar!"

Členství ve spolku potažmo v základní organizaci CSV má a mělo mnoho výhod. Kromě předávání si vzájemných zkušeností, pojištění našich včelstev nebo právní podporu. Pojištěni byli už naši předci. Příkladem by mohl být pan Plocek, kterému při požáru v Libiši v roce 1909 shořel včelín a pojišťovna mu později vyplatila 240 k.

V roce 1904 byla založena naše sousední organizace Mělnická. Mělnickou organizaci spoluzakládal a zároveň byl jejím předsedou pan Matěj Hlinecký narozen 15. července 1854 , povoláním poštovní úředník. Byl to velký propagátor včelařství a přispěvatel do tehdy vydávaného časopisu Český včelař, autor několika knih o včelách a včelaření. Působil také jako učitel včelařství, bojoval proti zastaralým metodám ve včelařství a byl propagátorem jeho amerického úlu, který byl v té době poměrně populární.

V Libiši žil také velmi aktivní včelař, diplomovaný hospodář a meteorolog Josef Pokorný. Přistěhoval se v roce 1930 do domu s číslem popisným 25. Působil na hospodářské škole v Brandýse nad Labem jako profesor a později se stal jejím ředitelem. Od roku 1949 vedl libišskou kroniku.

Josef Pokorný přednášel 6. července 1913 na jarní členské schůzi v Libiši v hostinci U Jahodů pro včelařský spolek Obříství. Tématem byla včela a její vývoj kde také " přislíbil že během prázdnin spolek navštíví a praktickému vyrábění slaměných úlů a rohoží členy naučí".

Dle kroniky včelařského spolku Mělník přednášel Josef Pokorný v roce 1925 na mělnickém šestidenním kurzu a v roce 1943 přednášel v restauraci U Růzhů o užitečnosti včel, jejich chovu, významu pro výrobu léků a včelí pastvě.

Přispíval také do časopisu Český včelař, pro který vedl i pozorovací stanici z Lysé nad Labem (kde tehdy pobýval) a zasílal naměřené údaje o počasí a stavu svých včelstev.

Od roku 1907 přesunul pozorovací stanici do, Libiše která byla v nejnižší nadmořské výšce ze všech pozorovatelů přispívajících do časopisu .V říjnovém čísle Českého včelaře z roku 1907 píše o

Libiši : ,,krajina zdejší včelařství dosti příznivá pěstují zde, ozimé řepky , nachový jetel (inkarnát), hořčici, pohanku, lip a akátů je zde značně. Navštívil jsem zdejší dva včelaře ,mezistěnek nepoužívají proto v medníku mají stavbu divokou ale medu přece dost."

Spolky ovlivňovaly život v obcích. Ani u Libišských včelařů tomu nebylo jinak. V čele s panem Pokorným se spolek zasloužil o výsadbu medonosných keřů a stromů na hřišti, aleje lip ve školní ulici, třešňového sadu u bažantnice a akátového remízku "u 10 čísla" (tzv. Amoráku).

Při stavbě fotbalového hřiště v roce 1930 provedl bezplatně úpravy plánů zdejší ředitel hospodářské školy pan Pokorný na jehož návrh a ostatních včelařů bude vysazeno kolem dokola medonosnými keři a stromy, lipami a akáty'' . Celkem bylo vysázeno 78 stromů a 40 keřů.

V roce 1948 až 1952 byl v Libišské škole včelařský kroužek který vedl pan učitel Václav Bouza.

 Kroužek tehdy navštěvoval i mladý Jiří Jiskra pravnuk zakladatele včelařského spolku starosty Libiše Jana Jikry.


Dům Jana Jiskry zakadatele spolku
Dům Jana Jiskry zakadatele spolku
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky